Volkswagen

Z wiki
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Volkswagen AG
VW logo.png

Právna formaakciová spoločnosť
Odvetvieautomobilový priemysel
Založená28. máj 1937
SídloWolfsburg
PôvodNemecko
VedenieMatthias Müller
Prevádzkový príjem104,875 miliárd € (2006)
Počet zamestnancov368 500 (2009)
Dcérske spoločnostiAudi AG, Skoda-auto a. s., SEAT, Bentley, Lamborghini, Bugatti
Webová stránkaVolksWagenAG.com, VW.sk, VolksWagen.sk

1975 - 1998

V roku 1975 založila automobilka Volkswagen v spolupráci s firmou RWE spoločnosť GES (Gesellschaft für elektrischen Straßenverkehr) so sídlom v Düsseldorfe. Cieľom tejto spoločnosti bolo vyvinúť elektrické vozidlo, vhodné pre sériovú výrobu.

1977 Volkswagen Golf I Electric

Volkswagen Golf I Electric v múzeu vo Wolfsburgu.

V roku 1977 predstavila firma GES prvý prototyp elektromobilu, ktorý vychádzal z modelu Golf mk I. O pohon sa staral jednosmerný elektromotor s výkonom 15 kW, montována bola klasická 4-stupňová prevodovka s upraveným trvalým prevodom. Maximálna rýchlost bola 80 km/h a dojazd na jedno nabitie po meste cca 50 km.

1984 Volkswagen Golf II CitySTROMer

Volkswagen Golf II CitySTROMer.

Nová značka Volkswagen CitySTROMER bola predstavená v roku 1983 a mala označovať modely s elektrickým pohonom.

V roku 1984 predstavil Volkswagen elektromobil odvodený od modelu Golf 2.generácie už pod značkou CitySTROMer. Toto vozidlo poháňal jednosmerný elektromotor s výkonom 18,5kW, montovaná bola klasická 4-stupňová prevodovka s upraveným trvalým prevodom. Maximálna rýchlosť bola 100 km/h a dojazd na jedno nabitie po meste cca 50 km.

1987 Jetta II CitySTROMER

Volkswagen Jetta II CitySTROMER.

Väčšina týchto vozidiel bola vyrábaná s rovnakým systémom elektropohonu ako príbuzný model Golf II CitySTROMer. Motor bol jednosmerný s výkonom 18,5 kW, napájaný zo 16-tich olovených batérií umiestnených pod zadnými sedadlami a podlahou kufra.

1994 Golf III CitySTROMER

Volkswagen Golf III CitySTROMER.

Automobilka Volkswagen predstavila v roku 1994 elektromobil odvodený od spalovacieho modelu Golf III, ktorý sa mal stať predmetom veľkej sériovej výroby.

Prvé vyrobené kusy na začiatku roka 1995 ešte neboli určené k predaju, slúžili k prezentačním účelom. Až v druhej polovici roku začali z linky schádzať vozidlá určené k predaju väčším zákazníkom ako napr. Deutsche Telekom.

Volkswagen při vývoji a výrobe tohto modelu úzko spolupracoval s firmami Siemens a Varta. Siemens dodával elektromotor, riadenie trakcie a frekvenčný menič. Varta dodávala akumulátory a batériový management systém.

Na rozdiel od predchádzajúcich verzií elektromobilov, bolo v tomto modeli použitých niekoľko atypických riešení. Išlo najmä o bezkartáčový elektromotor napájaný cez elektronický striedač trojfázovým prúdom. Vozidlo dosahovalo maximálnu rýchlosť až 130 km/h. Dojazd na jedno nabitie v meste sa pohyboval okolo 80 - 100 km.

Bohužial už v priebehu roka 1997 boli plány Volkswagen-u na výrobu elektromobilov prehodnotené a výroba bola ukončená. Na cesty sa nakoniec dostalo len približne 300 kusov tohto modelu, pretože mnoho vozidel, hlavne tých z prvej série, pôvodne určených na prezentačné účely, boli po splnení úlohy zošrotované.

Modely

Súčasné modely

Staršie modely

Plánované modely